Félhold és kereszt
Pécs egyik jelképének számít a zöld kupolájával messziről is kitűnő, a Széchenyi tér legmagasabb pontján álló dzsámi, más néven Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom. Az épület a Magyarországon számos remekművel büszkélkedő török építészet egyik legnagyobb és legnagyszerűbb példája. Az épületet többször átalakították, napjainkban katolikus templomként funkcionál.
A templom története
A dzsámi érdekesen tükrözi a vallások változását, hiszen a középkori, Szent Bertalan plébániatemplomból épült 1543 és 1546 között a török idők alatt. Az új muszlim imahely nevét a városba vonuló török csapatok vezetőjéről, Gázi Kászim pasáról kapta. Később a jezsuiták bontották le a minaretet, de az 1702-es átalakítás ellenére őrzi az iszlám vallás jegyeit. Mai formáját az 1939-es átalakítása során nyerte el. A Körmendy Nándor tervei alapján zajló építkezés nem titkolt célja az volt, hogy kiemelje az épület török jegyeit, az új részek ne tompítsák az eredeti alkotásokat.
A templom leírása
A szamárhátíves, kárpitmintás ablakok, a vörös-fehér csíkozású boltívek, a bronzlámpák, a Mekka irányába tájolt mihrab (imafülke), az itt-ott fellelhető Korán írásai és két mosómedence, melyek Gázi Kászim fürdőjében voltak (ma szenteltvíz tároló), mind a török időket idézik.
Az új rész belső terében található gyönyörű festmények Gebauer Ernő festőművész keze nyomát őrzik. A főoltártól keletre azt a falfestményt láthatjuk, mely az 1945. évi nagy könyörgő körmenet emlékére készült, mikor a város lakói Jézus Szíve oltalmát kérték a háborús veszedelmek ellen. Nyugatra pedig azt, amikor Szűz Mária oltalmába veszi a pécsi egyházmegyét.
Felfedezhetjük a kóruskarzat mögött nyugatra azt a jelenetet, ahogy Szent István felajánlja országunkat a Boldogságos Szűzanyának. Keletre pedig Hunyadi János nándorfehérvári győzelmét a törökök fölött (a déli harangszó is ennek emlékére szól). A templom orgonáját 1942-ben a pécsi székhelyű Angster cég készítette.
Fontos részlet még a templom észak-keleti oldalán álló fém harangláb is – tervezője Bachman Zoltán –, mely alaphelyzetben öt méter magas, ám harangozáskor tizenhárom méter magasba emelkedik. Ez előtt áll Rétfalvi Sándor Szent Bertalan szobra.
A templom kupoláját kereszt és félhold is koronázza, igen ritka jelenség a mai világban, de rendkívül hálás fotótéma.
A turisták egy 2015-ben átadott kis látogatóközponton keresztül mehetnek be a templomba. A bejárat a tér felőli oldalon, lent található. A templom alatti folyosórészen egy interaktív elemekkel berendezett teremben ismerkedhetünk meg a templom változatos múltjával, az animációs film bemutatja, hogy az évszázadok alatt mennyit változott az épület. Innen az altemplomba jutunk, majd a kriptán keresztül megyünk fel a templom belső terébe.
Gyakorlati tudnivalók
Cím:
7621 Pécs, Széchenyi István tér 20.
Nyitvatartás nyári időszakban (május 1-szeptember 30)
Hétfőtől csütörtökig: 9:00 - 17:00
Péntek: 9:00 – 21:00
Szombat: 9:00 – 17:00
Vasárnap: 13:00 – 17:00
Nyitvatartás téli időszakban (október 1-április 30)
Hétfőtől szombatig: 9:00 – 17:00
Vasárnap: 13:00 – 17:00
Belépődíjak:
Felnőtt: 1900 Ft
Kedvezményes (diák, nyugd.): 1300 Ft
Családi jegy: 3500 Ft
Telefonszám:
(30) 373-8900