Középkori időutazás egy palóc városkában
A Zagyva völgyében fekvő nógrádi kisváros, Pásztó központjában meglepően szép műemlékegyüttest találunk. A városka középkori településközpontja a mai Múzeum tér területén helyezkedett el, az itt megmaradt régi épületek többségében a Pásztói Múzeum kiállítóhelyei foglalnak helyet.
Szent Lőrinc-plébániatemplom
A parkosított Múzeum tér legfőbb látnivalója az impozáns, román, gótikus és barokk stílusjegyeket egyaránt viselő, egyhajós római katolikus templom. Először a XII. század végén épült itt egy román stílusú kápolna, melynek kis ablaka ma is látható a hajó déli, tér felőli, falában. A XIII. századi bővítés eredménye a torony nyerskőből épült alsó szintje és a templom oldalában álló hatszögletű temetőkápolna. A XV. században gótikus stílusban bővült a templom, ekkor készült a gyönyörű, csúcsíves ablakú oldalkápolna. A torony, a szentély és a mellékhajó az 1700-as évek akkoriban divatos, barokk stílusában készültek el.
A szép templombelsőben díszes barokk fő- és mellékoltárokat, festett mennyezetet, egységes bútorzatot találunk. A főoltárkép Szent Lőrinc mártíromságát ábrázolja. A déli oldalon lévő gótikus sugárboltozatú kápolnában a Ráthóti család címerével díszített kettős ülőfülke látható, és itt találjuk hazánk egyik legszebb késő reneszánsz feszületét is.
A 2011-es felújítás során kiépített díszkivilágítás páratlan hangulatot kölcsönöz a műemléknek.
Oskolamester háza
A tér közepén álló fehérre meszelt falú, egyszerű kinézetű épület a mai Magyarország egyetlen fennmaradt középkori mezővárosi polgárháza.
A XV. századi gótikus épületet a helyiek kántorházként ismerik, mivel itt lakott egészen 1968-ig a mindenkori kántortanító. Csupán az 1970-es években elvégzett régészeti feltárások alkalmával derült ki, hogy a jelentéktelen külsejű ház az ország legrégibb lakóházai közé tartozik. A feltárás során a padló alól előkerültek azok a használati és vagyontárgyak, amelyeket a tulajdonos 1551-ben a törökök elől rejtett el. Az itt talált tárgyakat a házban ki is állították.
A falusi házakhoz hasonlóan három helyiségből álló házban jelenleg kiállításokat láthatunk. Korabeli metszetek, oltárképek ábrázolásai alapján rekonstruálták a ház berendezését. Az egykori konyhában egy rekonstruált középkori tűzhelyet, ill. konyhai tárgyakat, a szobában berendezési tárgyakat és egy szép régi kályhát, a kamrában pedig középkori háztartási eszközöket állítottak ki. A ház alatti eredeti állapotában megmaradt gótikus borospincében Pásztó középkori szőlőművességét bemutató kiállítás látható.
Pásztói Múzeum, egykori cisztercita kolostor
A teret dél felől lezáró hatalmas, egyemeletes cisztercita kolostor 1717-ben épült az előzőleg itt álló XIII. századi kolostor és templom köveiből. Az itt élő szerzetesi közösségre emlékezik a földszinten kialakított kiállítás. Az apátságról már 1138-ban történt az első említés, akkor még a bencések tulajdonában volt, majd 1190-ben III. Béla adta a cisztercitáknak.
Az épület többi helyiségében helytörténeti- és természettudományi kiállítások láthatók.
Romkert, Üveghuta
Az Oskolamester házától délre álló üveghuta páratlan ipartörténeti emlék. AZ üveggyártáshoz szükséges kemencéket a XI. század végén bencés szerzetesek építették, és az 1190-ben idetelepített ciszterciek is használták a XIII. század közepéig. Ekkor valószínűleg a tatárjáráskor elpusztult. Az 1984-ben feltárt üveghuta európai ritkaságnak számít, mint ipari emlék. A leletek tanúsága szerint az ablakszemeken kívül üvegtárgyakat is készítettek az itt dolgozó szerzetesek. Átlátszó lapokkal fedett maradványainak egykori felépítését és működését rajzos táblák magyarázzák. A tér egy nagy területét foglalja el a romkert, a XII-XIII. században épült bencés kolostor és templom alapjai kerültek feltárásra.
Csohány Galéria
A téren található nagy klasszicista stílusú épületben található a pásztói születésű grafikusművész gazdag életműve. A galéria udvarából nyíló másik épületben rendezték be a magyar filmművészet egyik jelentős alakjának, Gaál Istvánnak az emlékszobáját.
Gyakorlati tudnivalók
Cím: Pásztó, Múzeum tér
Telefon: 06/32/460-194
Nyitva tartás
Múzeum: Hétfő-péntek: 8 – 16, Szombat: 9 – 15, vasárnap zárva
Az üveghuta, a romkert szabadon látogatható.
Templom: H – V: 8 – 19
Belépődíj: Múzeum: 700 Ft, diák/nyugd.: 350 Ft
Templom: ingyenes