A „Szecska”, Budapest legnépszerűbb gyógyfürdője
A Városligetben található monumentális, kastélyszerű épületben találjuk Budapest legnépszerűbb fürdőkomplexumát, a Széchenyi fürdőt, pestiesen a Szecskát. Az építészeti remekműnek is beillő fürdő egész évben várja a fürdőzőket 18 kültéri és beltéri medencéjével, különböző szaunáival, gőzkabinjaival, széles körű gyógy szolgáltatásaival.
A fürdő története
A fürdő 1913-as megnyitásakor már a világ egyik legnagyobb fürdőkomplexumának számított, hihetetlen népszerűségének köszönhetően már az 1920-as években bővítették a fürdőt, a külső medencékkel, és az azt körülölelő Állatkert felőli szárnnyal. A fürdő a második világháborús harcokban károkat szenvedett, de mivel a kút nem sérült meg, így, ha részlegesen is, de folyamatosan működött. 1963-ban a strandfürdő öltözőit téliesítették és azóta a szabad területen lévő medencék télen is üzemelnek. 2006-ra a fürdő összes medencéjét és az épületet is felújították.
A gyógyvíz
A Széchenyi Gyógyfürdő gyógyvize Budapest második legmélyebb kútjából 1246 méter mélyről 76 °C hőmérsékleten érkezik a felszínre. A fürdő vízellátását az 1938-ban átadott II. számú Szent István-kút biztosítja. Nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, szulfátos hévíz, melynek fluorid- és metaborsav-tartalma is jelentős. Az ivókút vize kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, kloridos, szulfátos, alkáliákat és jelentős mennyiségű fluoridot tartalmazó gyógyvíz.
A fürdőzés elsősorban ízületi betegségek, gyulladások kezelésére javallott, ivókúra formájában pedig emésztőszervi panaszokra, vese és epe betegségekre ajánlott.
A fürdő épülete
Az épület tulajdonképpen két építészetileg is elkülönülő részből áll, a régebbi 1913-ban átadott épületben találhatók a beltéri medencék, a gyógykórház, a rendezvényterem, míg az 1927-ben átadott rész az ún. uszoda részleg, a kültéri medencékkel és az azokhoz kapcsolódó öltözőkkel, étteremmel. Az előző bejárata a Kós Károly sétány felől van, érdemes benézni a kupola alatti gyönyörű, szecessziós mozaikdíszítésű csarnokba.
Az Állatkerti sétány felől nyílik az újabb épület főbejárata, itt a belső tér már neobarokk stílusban tobzódik. Innen tudjuk legegyszerűbben megközelíteni a népszerű külső medencéket.
A fürdő látogatása
Az Állatkerti sétány felőli főbejáratnál a díszes előcsarnokban találjuk a kasszákat, a meglehetősen borsos árú belépődíj kifizetése után egy műanyag órát kapunk, amellyel igénybe tudjuk venni az épület két ellentétes oldalán lévő férfi vagy női öltöző szekrényeket. A kabinok felárasak.
A szabadtéri medencékhez kilépve tárul elénk a fürdő jellegzetes udvara, ahol láthatjuk az emblematikus termálmedencét a vízben sakkozó törzsvendégekkel, a sportmedencét, ill. a sodrófolyosóval és pezsgőfürdővel, buzgárokkal felszerelt élménymedencét.
A fő termálépületben további, különböző hőfokú gyógymedencéket, gőzkabinokat, szaunákat találunk, a kissé labirintusszerű belső terekben mindig felfedezhetünk valamilyen, addig még nem látott medencét.
A meglehetősen brutális, 90-100 fokra felfűtött nagy szaunák bejárata kívülről az uszoda felől nyílik, egy kis lépcsőn kell lemenni a szuterén helyiségekbe.
Hétvégenként és a nyári szezonban, főleg délután készüljünk sorállásra és nagy tömegre, a fürdő első számú célpontja és kötelező zarándokhelye minden Budapestre látogató külföldi turistának.
Gyakorlati tudnivalók
Cím
Budapest, XIV. kerület Állatkerti körút 9-11.
Telefon
(36-1) 363-3210
Nyitva tartás
Uszoda
Minden nap: 6 – 22.
Társas termál és gőzfürdő
Minden nap 6 – 19.